Artykuły
Sztuki walki jako optymalna forma aktywności fizycznej dziecka

         

   

   Nie ulega wątpliwości fakt, że każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Wymagania stawiane obecnie przed osobami wchodzącymi na rynek pracy wymuszają na rodzicach dbanie o wszechstronny rozwój ich pociech już od najmłodszych lat. Myśląc nad wyborem dodatkowych zajęć dla dziecka, należy mieć na uwadze zarówno jego rozwój intelektualny jak i fizyczny. Jako osoba od lat związana ze sztukami walki, głównie z Jiu-Jitsu, uważam, że właśnie sztuki wywodzące się z Dalekiego Wschodu są najbardziej optymalnym rodzajem aktywności fizycznej dla dziecka, gdyż pozwala mu się rozwijać nie tylko w sferze fizycznej, ale również sferze psychicznej oraz społecznej.  

       

 

Sfera fizyczna:

 

            Trening Jiu-Jitsu w swojej formule zawiera ćwiczenia ogólnorozwojowe, rozciągające, akrobatyczne, wytrzymałościowe oraz ćwiczenia ukierunkowane na zdobywanie i doskonalenie umiejętności walki, samoobrony. Często w trakcie treningu, zwłaszcza najmłodszych, wykorzystuje się także gry i zabawy ruchowe. Dziecko w czasie treningu wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie, wytrzymałość oraz poprawiające ogólną sprawność fizyczną. Wiele ćwiczeń doskonali również koordynację ruchową oraz orientację w terenie. Ćwiczenia ogólnorozwojowe mogą stanowić uzupełnienie gimnastyki korekcyjnej w przypadku, kiedy u dziecka stwierdzono wadę postawy. Wszechstronność, jaką oferują treningi Jiu-Jitsu, a zwłaszcza nacisk kładziony na ćwiczenia wytrzymałościowe, sprawia, że ta forma aktywności jest dobrą alternatywą również dla dzieci mających problemy z nadwagą, co jest coraz częstszym zjawiskiem w Polsce.

  

  

Sfera psychiczna:

 

            Dziecko ćwiczące sztukę samoobrony, jaką jest Jiu-Jitsu, nabiera pewności siebie, poprzez konfrontację z rówieśnikami, a także starszymi dziećmi. Wielokrotne powtarzanie ćwiczeń oraz długi czas potrzebny na opanowanie trudniejszych elementów uczy cierpliwości, a także konsekwencji w działaniu. Dziecko w miarę upływu czasu i zdobywania doświadczenia poznaje swoje możliwości oraz ograniczenia, ucząc się je przełamywać. Adepci dalekowschodnich sztuk walki są z reguły bardziej zdyscyplinowani niż dzieci nie uczęszczające na tego typu zajęcia.

 

 

Sfera społeczna:

 

            Istotną rzeczą z punktu widzenia instruktora-wychowawcy, jest nabywanie przez dziecko ćwiczące „samoobronę” kompetencji społecznych. Przynależność do klubu, sekcji danej sztuki walki daje możliwość poznania nowych osób oraz zawiązania nowych przyjaźni. Poprzez hierarchię stopni panującą w Jiu-Jitsu dziecko nabiera szacunku do starszych stopniem kolegów, a także uczy się dawać przykład młodszym. Organizowane obozy wakacyjne są doskonałą okazją na to, by dziecko się usamodzielniło i nauczyło funkcjonować nie będąc u boku rodziców.


            Obecnie rodzice mogą przebierać w ofertach zajęć dla najmłodszych, jednak niewiele form aktywności fizycznej zapewnia tak wszechstronny rozwój psychomotoryczny dziecka jak sztuki walki. Wymienione przeze mnie zalety trenowania Jiu-Jitsu są tylko niewielką częścią wszystkich korzyści, wypływających z udziału w treningach. Rozważając zapisanie dziecka na zajęcia dodatkowe, niewątpliwie warto zwrócić uwagę na szkoły kultywujące dalekowschodnie tradycje, takie jak np. Jiu-Jitsu.

     

 

           

 

Piotr Twaróg

1 Dan Jiu-Jitsu

 
 
 
 
 

Do działania strony wymagane są pliki cookies, korzystając z strony zgadzasz sie na ich używanie

All rights reserved

by Łukasz Taff

http://designlogo.pl sterydy Buty damskie sklep https://outlet-wear.com/